+49 231 47547754
info@festiramazan.com
Kohlenweg 1, 44147 Dortmund

Geschichte

Festi Ramazan Kültür ve Barış festivali 2012 Ergun Özkara öncülüğü ile başlayan ve günümüzde geleneksel bir kültürel değere dönüşen, Dünya çapında tanınan organizasyonlardan birisidir.

Ramazan ayında 30 gün boyunca sahura kadar acık olan Festi Ramazan’da manevi programlar, seminerler, birbirinden renkli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Aynı anda 10 bin kişinin iftar yapabileceği festival alanında, çocuklar için lunapark, 1000 kişilik kafeterya ve mescit bulunuyor.

İlk başladığı günden bu yana amaçlanan; Ramazan ayının barış ve sevgi dolu atmosferini Almanya’dan başlayarak tüm Avrupa ve Dünya ile paylaşmaktır.

Ramazan ayı Müslümanlar için kutsal bir aydır. Oruç tutularak 1 ay boyunca ibadet edilir. Sonrasında Ramazan Bayramı kutlanır.

Ramazan ayı boyunca insanlar maddi ve manevi paylaşmanın huzuruna erer ve bunun değerini özümser.

Ramazan şenlikleri insanların bu huzur ve mutluluğu bir araya gelerek paylaşmasına vesile organizasyonlardır. Biz Festi Ramazan olarak Almanya’da bu misyonu üstlenerek bu ağır ve sorumluluk gerektiren organizasyonu 10 yıldır düzenlemekteyiz.

2012 Yılında başlayan Festi Ramazan Fuarı 2020 yılında Covid-19 pandemi sebebiyle 1 sezon organizasyon gerçekleştirilemedi. Pandemi sürecinin ne kadar süreceği ve bu konuda ki olumsuzlukların devam etmesi maalesef 2021 yılını da etkileyeceğinden organizasyon komitesi kritik bir karar alarak Festi Ramazan Virtual fikrini tartışmaya açmıştır.

Festi Ramazan başladığı 2012 yılından bu yana otoritereler tarafından olumlu tepkiler ile desteklenmiş ve organizasyonun düzenlendiği yıllarda yüksek sayıda katılımlarla yerli ve yabancı vatandaşlar tarafından ilgi gösterilmiştir.

Festi Ramazan ayırım gözetmeksizin herkese açık bir organizasyondur. Bu anlayış çerçevesinde organizasyon programları ve etkinlikleri düzenlenmektedir.

Fuar alanı tasarımı, güvenlik önlemleri, ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik planlamalar titizlikle yapılmaktadır.

Festi Ramazan Geleneksel Teması; çadırlar, çadırlarda hizmet veren işyerleri ve fuar alanında konuklar için hazırlanmış eğlence, kültür, sanat gibi aktiviteler için sahne ve alanlardan oluşur. Fuar alanında misafirlere hizmet veren girişimciler özenle seçilir, sunulacak ürün ve hizmet hakkında detaylı bilgilendirmeler alınır.

Festival alanında konuklara sunulan gıda ürünlerinin standartları ve satılan ürünlerle ilgili otoritelerin belirlediği standartlar esas alınmaktadır. Organizasyon Komitesi her detayı titizlikle inceler ve misafirlerin rahatsızlık duymadan keyifle bir deneyim yaşaması için çalışır.

Güvenlik önlemleri festival alanında en çok dikkat ettiğimiz konulardan birisidir. Her bir ziyaretçimizin sağlığı ve güvenliği önemsiyoruz. Festival alanını korumaya yönelik kamu otoritesinden yardım almak ile birlikte özel güvenlik hizmetlerinden yararlanmaktayız.

2020 yılında yapılamayan organizasyon 2021’de hastalığın devam etmesi sebebiyle Festi Ramazan Virtual projesi devreye alınmış ve bilgisayar programcıları tarafından Fuar alanı 3D olarak tasarlanmıştır. Fuar alanının ziyaret edilmesi için mobil cihazlar, masaüstü uygulamalar geliştirilmiştir.

Festi Ramazan Virtual web üzerinden ziyaret edilebilmektedir. Festi Ramazan bağlı markalar aracılığı ile geleneksel programlarını sürdürebilir hale getirilmiştir. Ticari girişimler fuar alanında, pazarlama satış, tanıtım faaliyetleri yapabilmektedir. Festi Ramazan organizasyon faaliyetleri yüksek maliyetler sebebiyle sponsorlara ihtiyaç duymaktadır. Bu bağlamda Sanal Fuar alanımızda sponsorlar için alanlar oluşturulmuştur.

Tüm bu çabalarımız misafirlerimizin hoşça vakit geçirmesi ve Ramazan ayının güzel atmosferini paylaşmaktır.

Festi Ramazan Şenlikleri, Festi Event tarafından organize edilmektedir. Festi Ramazan hakkında ki tüm soruları iletişim sayfamızdan bize iletebilirsiniz.

Ticari talepler için lütfen menüde yer alan ilgili bağlantıları takip ediniz.

Festi Event Uygulamasını telefonunuza indirin.

     

Saygılarımızla

Organizasyon Komitesi

Whatsapp